8z00-71 Becca Swivel Glider
From its petite pleated rolled arm to its simple loose cushion back, the Becca chair has some real eye appeal! Oh and did we mention it’s comfortable too? Cover it in your choice of fabric and have it home in no time. Available as a swivel and swivel glider.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Back | Webbing, loose, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
2k00-sect Kinley Sectional
3l00-31 Lennon Push Back Recliner
1750-71 Raleigh Swivel Glider
Double Reclining Loveseat
1640-69 Willow Swivel Chair
1l00-71 Lyra Swivel Glider
9e00-04 Emerson Chair And A Half
4d00-sect Darcy Sectional
9e00-69 Emerson Swivel Chair
3c00-71 Jakson Swivel Glider
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Vail Leather Chair and a Half
Fern Fabric Chair
Thornton Leather Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Finley Fabric Chair
David Pecan Leather Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Bexley Leather Chair
Dempsey Leather Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!