Collins Fabric Chair
Clean lines and an ultra-comfy seat will make you want to lounge a little longer on the Collins chair. Generous in scale for plenty of room to relax, Collins is distinguished by large, lofty cushions and wide track arms that sit on bold block legs for a timeless, casual look that begs you to curl up and get comfortable. Offered in your choice of upholstery and finishes, this chair can be customized to suit your personal style. Pair it with the Collins ottoman for a coordinated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Collins |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 34.30 |
| Carton Weight | 123 lb |
| Product Weight | 123 lb |
| Carton Volume | 34.300 |
| Carton Weight | 123.000 lb |
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Collins Fabric Square Cocktail Ottoman
Collins Fabric Large Three-Cushion Sofa
Collins Fabric Two-Cushion Sofa
Collins Fabric Ottoman
Collins Fabric Sectional
Collins Fabric Three-Cushion Sofa
David Pecan Leather Chair
Westside Leather Chair and a Half
Thornton Leather Chair and a Half
Brett Chair With Nails
Libby Fabric Chair
Vail Leather Chair
Ace Fabric Chair
Westside Leather Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Kingman Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Thornton Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!