Collins Fabric Square Cocktail Ottoman
Clean lines, block legs and an ultra-comfy cushion will make you want to lounge a little longer on the Collins square cocktail ottoman. Offering a timeless, casual look, this oversized ottoman invites you to lean back, kick up your feet and get comfortable. Pair it with the Collins sectional for a perfectly coordinated look or use it as a standalone seating element. Offered in your choice of upholstery and finishes, this ottoman can be customized to suit your personal style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Collins |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 12.60 |
| Carton Weight | 56 lb |
| Product Weight | 56 lb |
| Carton Volume | 12.600 |
| Carton Weight | 56.000 lb |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Collins Fabric Sectional
Collins Fabric Three-Cushion Sofa
Collins Fabric Large Three-Cushion Sofa
Collins Fabric Two-Cushion Sofa
Collins Fabric Chair
Collins Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!