Louis Chair
This is the one chair you absolutely cannot live without! The Louis chair, covered in your choice of leather, is a French-inspired club chair. From the tapered legs to the rounded plush back, its comfort and utility is surpassed by none. The collection includes a stationary chair, swivel chair, and ottoman. See Loren for the fabric version.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Status | Best Seller |
| Back | Webbing, sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 5” wood taper, screw-in |
| Leather | 100% top grain |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Louis Swivel Chair
Louis Swivel Glider
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Moxy Fabric Chair
Dempsey Leather Chair
Libby Fabric Chair
Allison Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Finley Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Kingman Fabric Chair
Digby Leather Chair and a Half
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!