Mia Fabric Chair
Add some mid-century modern chic to your living spaces with the Mia chair. Rounded corners, sloped flare arms and tapered legs provide a classic retro feel, while soft lines and a wide, plush boxed seat cushion invite you to unwind in total comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mia |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 16.46 |
| Carton Weight | 84 lb |
| Product Weight | 84 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 16.460 |
| Carton Weight | 84.000 lb |
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mia Fabric Loveseat
Mia Fabric Sofa
Mia Fabric Ottoman
Ace Fabric Chair
Vail Leather Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Thornton Leather Chair
Henry Caramel Leather Chair
Fern Fabric Chair
David Pecan Leather Chair
Cute Fabric Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Finley Leather Chair
Kingman Fabric Chair
Bexley Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!