Mia Fabric Ottoman
Add some mid-century modern chic to your living spaces with the Mia ottoman. Soft lines and round tapered legs provide a classic retro feel that looks even more inviting when paired with the coordinating Mia chair, sofa or loveseat. A thick, plush top cushion offers respite for tired legs or makes for a comfortable impromptu seat when entertaining.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mia |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.50 |
| Carton Weight | 25 lb |
| Product Weight | 25 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 7.500 |
| Carton Weight | 25.000 lb |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mia Fabric Chair
Mia Fabric Loveseat
Mia Fabric Sofa
Henry Caramel Leather Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Digby Leather Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Finley Leather Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Fern Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!