Carson Fabric Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Relax onto Carson’s overstuffed luxury cushion after a long day and feel the stress melt away. Pair the Carson ottoman with the Carson chair for the ultimate relaxation experience.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.44 |
| Carton Weight | 29 lb |
| Product Weight | 29 lb |
| Carton Volume | 8.440 |
| Carton Weight | 29.000 lb |
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Carson |
Complete The Look
Carson Leather Loveseat
Carson Fabric Loveseat
Carson Fabric Sofa
Carson Fabric Loveseat
Carson Fabric Chair
Carson Fabric Sofa
Carson Leather Ottoman
Carson Fabric Chair
Carson Leather Loveseat
Carson Leather Chair
Carson Fabric Ottoman
Carson Leather Sofa
Items We Think You Will Love..
Ace Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Noah Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Digby Leather Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Carson Fabric Ottoman
"*" indicates required fields