Vail Leather Cocktail Ottoman
With a tall, padded base and welt cording, the Vail cocktail ottoman is a perfect match to the Vail chair and a half, conversation sofa, and sectional. Concealed casters allow you to easily move this piece throughout the room.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | Casters |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.90 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 8.900 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vail Fabric Loveseat
Vail Fabric Sofa
Vail Fabric Sofa
Vail Leather Chair
Vail Leather Loveseat
Vail Leather Sectional
Vail Fabric Chair and a Half
Vail Leather Conversation Sofa
Vail Fabric Conversation Sofa
Vail Fabric Cocktail Ottoman with Casters
Vail Leather Sofa
Henry Caramel Leather Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Finley Leather Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Noah Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!