Vail Leather Ottoman
With a tall, padded base and welt cording, the Vail ottoman is a perfect match to two of our chair styles. Concealed casters allow you to easily move this piece throughout the room.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | Casters |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.01 |
| Carton Weight | 31 lb |
| Product Weight | 31 lb |
| Carton Volume | 7.010 |
| Carton Weight | 31.000 lb |
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 31 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vail Leather Loveseat
Vail Fabric Conversation Sofa
Vail Leather Sofa
Vail Fabric Sofa
Vail Leather Sectional
Vail Fabric Sofa
Vail Leather Cocktail Ottoman
Vail Leather Sofa
Vail Fabric Chair and a Half
Vail Leather Conversation Sofa
Vail Fabric Loveseat
Vail Fabric Cocktail Ottoman with Casters
Kingman Fabric Ottoman
Finley Leather Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!