Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Envelope yourself in the generous and weightless comfort of the Strait Power Loveseat with Console & Power Headrests. Dual power allows you and your family to adjust the recline and headrests independently, for the ideal position. The zero-gravity feature ensures an even distribution of weight, to limit the strain on your body. Built to accommodate a wide range of body types, the high back provides ample space to relax. While rich details like biscuit tufting and padded arms provide decorative flair. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices, and the center console features cup holders with added storage. Built with our patented Blue Steel Spring, Strait ensures flexibility and support for years to come. With over a hundred fabrics to choose from, Strait can fit in perfectly with existing decor.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Strait |
|---|---|
| Features | Power, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, Power Headrest(s), Console, Tufting, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 61.79 |
| Carton Weight | 286 lb |
| Product Weight | 286 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 286 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
Complete The Look
Strait Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Strait Leather Power Recliner with Power Headrest
Strait Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Strait Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Strait Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Strait Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
"*" indicates required fields