Strait Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Envelope yourself in the generous and weightless comfort of the Strait Power Loveseat with Power Headrests. Dual power allows you and your family to adjust the recline and headrests independently, for the ideal position. The zero-gravity feature ensures an even distribution of weight, to limit the strain on your body. Built to accommodate a wide range of body types, the high back provides ample space to relax. While rich details like biscuit tufting and padded arms provide decorative flair. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices. Built with our patented Blue Steel Spring, Strait ensures flexibility and support for years to come. With over a hundred fabrics to choose from, Strait can fit in perfectly with existing decor.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Strait |
|---|---|
| Features | Power, Zero-Gravity Reclining, Charging Ports Included, Power Headrest(s), and Tufting |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 51.00 |
| Carton Weight | 224 lb |
| Product Weight | 224 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 62 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Strait |
Complete The Look
Strait Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Strait Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Strait Leather Power Recliner with Power Headrest
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Strait Fabric Power Recliner with Power Headrest
Strait Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Strait Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Items We Think You Will Love..
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Strait Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
"*" indicates required fields