Sylvie Rectangular Coffee Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional elegance meets modern quality with the Sylvie bunching table. Standing stately on soft sloping curves in a rich chestnut finish, this table includes two drawers and a lower shelf for all the extra storage you need. Made from rubberwood solids sure to withstand everyday wear, the Sylvie table is the perfect blend of antique style and modern craftsmanship. The gorgeous cathedral grain detailing on this piece makes it a true heirloom, sure to be a standout in your home for generations. For vintage-inspired elegance built to be everlasting, look no further than Sylvie.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sylvie |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Traditional |
| Type | Coffee Tables |
| Carton Volume | 21.389 |
| Carton Weight | 103.000 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 52 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Sylvie |
Complete The Look
Sylvie Accent Table
Sylvie Short Bunching Table
Sylvie Tall Bunching Table
Sylvie Square Coffee Table
Items We Think You Will Love..
Verona Rectangular Coffee Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Eclipse Brown Round Coffee table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Normandy Square Coffee Table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sylvie Rectangular Coffee Table
"*" indicates required fields