Sylvie Square Coffee Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional elegance meets modern quality with the Sylvie bunching table. Standing stately on soft sloping curves in a rich chestnut finish, this table includes a drawer and lower shelf for all the extra storage you need. Made from rubberwood solids sure to withstand everyday wear, the Sylvie table is the perfect blend of antique style and modern craftsmanship. The gorgeous cathedral grain detailing on this piece makes it a true heirloom, sure to be a standout in your home for generations. For vintage-inspired elegance built to be everlasting, look no further than Sylvie.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sylvie |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Traditional |
| Type | Coffee Tables |
| Carton Volume | 21.402 |
| Carton Weight | 99.000 lb |
| Product Weight | 99 lb |
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Sylvie |
Complete The Look
Sylvie Tall Bunching Table
Sylvie Accent Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Sylvie Short Bunching Table
Items We Think You Will Love..
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Lake House Lift Top Cocktail Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Lake House Cocktail Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Normandy Square Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sylvie Square Coffee Table
"*" indicates required fields