Sylvie Accent Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Traditional elegance meets modern quality with the Sylvie accent table. Standing stately on soft sloping curves in a rich chestnut finish, this table is the missing piece for any space. Made from rubberwood solids sure to withstand everyday wear, the Sylvie table is the perfect blend of antique style and modern craftsmanship. The gorgeous cathedral grain detailing on this piece makes it a true heirloom, sure to be a standout in your home for generations. For vintage-inspired elegance built to be everlasting, look no further than Sylvie.
Product Details
| Collection | Sylvie |
|---|---|
| Style | Traditional |
| Type | End Tables |
| Carton Volume | 7.850 |
| Carton Weight | 34.000 lb |
| Product Weight | 34 lb |
| Carton Volume | 7.843 |
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 23 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Sylvie |
Complete The Look
Sylvie Tall Bunching Table
Sylvie Short Bunching Table
Sylvie Square Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Items We Think You Will Love..
Verona Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Amani Three-Drawer Accent Chest
Americana Bed Bench
Waterfall Black Accent Table
Amani Accent Table
Unity Chest
Nesting Tables
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
French Two Drawer Chest
Triumph Accent Chest
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sylvie Accent Table
"*" indicates required fields