Waterfall Black Queen Upholstered Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add effortless style and architectural appeal to your bedroom with the Waterfall Queen upholstered bed. This platform-style bed features a timeless silhouette defined by clean lines and simple geometric shapes. Dark brown-finished base accents add a striking contrast to the deep ebony finish, while the elegantly tufted headboard brings an element of softness to the aesthetic. Expertly crafted from solid rubberwood and oak veneers, and upholstered with sustainable performance fabric, the Waterfall Queen bed offers lasting beauty you can feel good about.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Waterfall |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Upholstered |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 166.000 lb |
| Product Weight | 166 lb |
| Carton Volume | 16.430 |
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 65 × 50 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Waterfall |
| Features | Fabric |
Complete The Look
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Nightstand
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Drawer Chest
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black King Upholstered Bed
Waterfall Black Round Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Items We Think You Will Love..
Verona King Panel Bed
Ludwig Black King Bed
Normandy King Upholstered Storage Bed
Plymouth Gray Queen Storage Bed
Americana California King Panel Bed
Ludwig Black Queen Bed
Americana California King Panel Bed
Verona King Upholstered Bed
Bellevue Queen Bed
Americana King Panel Bed
Normandy Queen Upholstered Bed
Bellevue Queen Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Waterfall Black Queen Upholstered Bed
"*" indicates required fields