Miramar Aventura San Marcos Stone Top Nightstand
Two-drawer nightstand with a Bluestone top and rustic White Oak/Pine Knotty Oak veneers in a smoky Arabica finish. Includes self-closing drawers, an electrical outlet and a touch lamp dimmer.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding a global vibe, the Aventura San Marcos Nightstand has a rich rustic Smoky Arabica finish over tactile White Oak and Pine Knotty Oak Veneers, accented by a Bluestone top. Featuring two drawers with self-closing drawer guides, one electrical outlet and a touch dimmer switch for your lamp.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.375W x 15.25D x 5.625H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 27.375W x 15.25D x 6.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 129.80 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Pine Knotty Oak Veneer |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6202_90015_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”6202_90015_DKW_room”:[“Room Image 1″],”6202_90666_015_115_DKW_room”:[“Room Image 2″],”6202_90866_015_002_006_DKW_room”:[“Room Image 3”],”6202_9001 |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 32 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Miramar Aventura |
Complete The Look
Bedroom Miramar Aventura Jackson Short Posts
Bedroom Miramar Aventura Jackson 6/0-6/6 Headboard-Footboard-Slats
Miramar Aventura Jackson Queen Poster Bed w-Short Posts
Bedroom Miramar Aventura Jackson 5/0 Headboard-Footboard-Slats
Miramar Aventura Raphael Six-Drawer Stone Top Dresser
Bedroom Miramar Aventura Jackson 5/0-6/6 Rails
Miramar Aventura Jackson King Poster Bed w-Short Posts
Bedroom Miramar Aventura Jackson Tall King Posts with Canopy
Miramar Aventura Jackson King Poster Bed w-Tall Posts & Canopy
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Grandpas Cabin Night Stand
Tynecastle Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Chatelet Nightstand
Normandy Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Normandy Open Nightstand
Sanctuary Nightstand
Chatelet Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Miramar Aventura San Marcos Stone Top Nightstand
"*" indicates required fields