Sundance Three-Drawer Nightstand
Pecan-veneer nightstand in rich Cliffside brown with three self-closing drawers and a removable felt-lined top drawer. Built-in power, clip, and a three-intensity under-light add bedside convenience.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the rugged, earthy and picturesque Malibu landscape, the Sundance Three-Drawer Nightstand offers a simple yet stylish silhouette crafted of Pecan Veneers and finished in the rich brown Cliffside finish with light burnishing on the edges. Featuring three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner, and there’s a power supply, one clip and a light underneath the nightstand with three-intensity touch switch activation. Accented by antique bronze ring and knob pulls.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has removable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with three-intensity touch switchPhone clipFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishing on the edgesHardware: An | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 3H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 6.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 5H |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 35.50 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Cedar, Felt Panel, Outlet, Light, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 122 |
| Image Role Data | {“6015_90016_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_90016_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90016_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Complete The Look
Sundance Rectangle Dining Table with 1-18in Leaf
Bedroom Sundance 5/0 Panel Headboard
Sundance King Panel Bed
Sundance Nine-Drawer Dresser
Bedroom Sundance California King Panel Bed
Sundance Buffet
Sundance Bed Bench
Sundance Etagere
Sundance Entertainment Console
Sundance Bar Cabinet
Bedroom Sundance 5/0-6/6 Rail
Bedroom Sundance 6/0-6/6 Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Normandy Open Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Plymouth Gray Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Normandy Nightstand
Tynecastle Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sundance Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields