Lyra Ivory Fabric Pouf Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
All the modern luxury you need, with natural, organic influences. Lyra is the perfect combination of nature and innovation. These poufs are beautiful pieces all their own or can fit perfectly beneath any other Lyra piece for easy storage and a visually appealing combination. Each pouf is upholstered in cloud-soft ivory performance fabric that stands up to everyday wear. The perfect blend of contemporary and natural, Lyra elevates your space into the modern age, and still feels down-to-earth.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Lyra |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 618-11 |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.180 |
| Carton Weight | 38.000 lb |
| Product Weight | 38 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 8.167 |
| Material | Fabric |
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 14 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Lyra |
Complete The Look
Lyra Fabric Pouf Ottoman
Lyra End Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Items We Think You Will Love..
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Lyra Ivory Fabric Pouf Ottoman
"*" indicates required fields