Thornton Leather Ottoman
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton ottoman. Tapered block legs and a welt-corded trim make it the ideal piece to rest tired legs. Offered in your choice of leather or Kashmira, this ottoman pairs perfectly with the rest of the Thornton group.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.20 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Carton Volume | 9.200 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Fabric Full Sleeper
Thornton Fabric Twin Sleeper
Thornton Fabric Sofa
Thornton Fabric Two-Cushion Sofa
Thornton Leather Full Sleeper
Thornton Leather Chair and a Half
Thornton Leather Loveseat
Thornton Leather Twin Sleeper
Thornton Fabric Chair
Thornton Fabric Sectional
Thornton Fabric Loveseat
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Digby Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Finley Leather Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!