Westside Leather Ottoman
Description
Description
The Westside ottoman’s tapered wooden legs make it a perfect complement to the Westside chair.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.23 |
| Carton Weight | 27 lb |
| Product Weight | 27 lb |
| Carton Volume | 6.230 |
| Carton Weight | 27.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 27 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westside Fabric High-Leg Recliner
Westside Leather Conversation Sofa
Westside Fabric Chair
Westside Fabric Sofa
Westside Fabric Loveseat
Westside Leather Loveseat
Westside Leather Chair
Westside Fabric Chair and a Half
Westside Leather Cocktail Ottoman
Westside Leather Sectional
Westside Fabric Sectional
Westside Leather High-Leg Recliner
Moxy Fabric Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Digby Leather Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!