Westside Fabric Cocktail Ottoman
The Westside cocktail ottoman’s tapered wooden legs and wider scale makes it a perfect complement to the Westside chair and a half, sectional, or conversation sofa.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 10.20 |
| Carton Weight | 35 lb |
| Product Weight | 35 lb |
| Carton Volume | 10.200 |
| Carton Weight | 35.000 lb |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Westside Fabric High-Leg Recliner
Westside Leather Chair
Westside Fabric Ottoman
Westside Leather Conversation Sofa
Westside Fabric Chair and a Half
Westside Leather Loveseat
Westside Fabric Sectional
Westside Leather Ottoman
Westside Leather Sofa
Westside Leather Chair and a Half
Westside Fabric Sofa
Westside Leather Sectional
Allison Fabric Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Thornton Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!