Vineyard Row Round End Table
24″ (61 cm) Living Room Vineyard Row Round End Table, crafted with attention to detail and elevated through Pecky Hickory Veneers and Metal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by California wine country and influenced by the quaint bungalows and craftsman architecture of the region, the 24-inch round Vineyard Row End Table is crafted of Pecky Hickory Veneers with rustic hammered metal brackets beneath the top and the base. There are three legs and one fixed shelf.
Product Details
| One fixed shelfRound shapeThree legsRustic, hammered metal bracketsPatterned veneer on topFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Rustic, hammered metal accents.Distressed Finished: Rasping, sandbl | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 28.50 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 30.25 |
| Clearance | 4.625 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 24W x 24D x 17.25H |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_85001_80_80211_80_80116_86_6952_80216_80_room”:[“Room Image 1″],”SS925_LPH1_A_RCH_085_L_6952_80116_80211_80_6700_50005_02_room”:[“Room Image 2”],”SS925_LPH1_A_RCH_085_L_6952_80116_80_6 |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Entertainment Credenza
Bedroom Vineyard Row 5/0 Panel Headboard
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Vineyard Row Two-Door Nightstand
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Vineyard Row Console
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Top
Vineyard Row Wardrobe
Vineyard Row Buffet
Vineyard Row Friendship Table
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Barrel Base
Items We Think You Will Love..
Carpenter Brown Lamp Table
Athens End Table
Greystone Mill End Table
Plymouth Gray End Table
Plymouth Gray End Table
Americana End Table
Americana End Table
Waterfall Black Round End Table
Brookhaven End Table
Waterfall Brown Round End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Sylvie Tall Bunching Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Round End Table
"*" indicates required fields