Vineyard Row Display Cabinet
46″ (116.8 cm) Casual Dining Vineyard Row Display Cabinet, crafted with attention to detail and elevated through Pecky Hickory and White Oak Veneers, Seeded Glass, Tempered Glass and Light.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by California wine country and influenced by the quaint bungalows and craftsman architecture of the region, the Vineyard Row Display Cabinet is made of Pecky Hickory and White Oak Veneers with wood-framed seeded glass doors with rustic hammered metal hinge accents. The cabinet features a two- tone finish with the light-and-airy Sonoma on the inside and the robust Napa on the doors. Along with two self-closing drawers, there are two lights with a 3-intensity touch-switch located on the right middle hinge. The hammered metal bar pulls complement the metal hinges.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two wood framed seeded glass doorsTwo lights with three intensity touch switch located on right middle hingeSix self-closing drawersTwo-tone finish features Napa on the doors and exterior and Sonoma on the insideRustic, hammered metal accentsFinish: Napa | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 43.75W x 16.25D x 13.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 43.75W x 16.25D x 13.25H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 92.50 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 408.00 |
| Carton Width | 50.50 |
| Clearance | 4.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 41 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 15.5W x 13.5D x 6.5H |
| Glass Insert Count | 2 |
| Glass Insert Dimensions | 40.5W x 13D x .25TH |
| Height | 86.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers, Seeded Glass, Tempered Glass and Light |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 46.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 386 |
| Image Role Data | {“6952_75906_85_room”:[“Room Image 1″],”6952_75206_80_75450_80_75906_85_room”:[“Room Image 2″],”6952_75906_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_75906_85_open_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 386 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 46 × 86.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Wardrobe
Vineyard Row Two-Door Nightstand
Vineyard Row California King Panel Bed
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Vineyard Row California King Upholstered Bed
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Bedroom Vineyard Row 5/0 Upholstered Headboard
Bedroom Vineyard Row 6/0-6/6 Panel Headboard
Vineyard Row Buffet
Vineyard Row Wine Barrel End Table
Vineyard Row Entertainment Credenza
Items We Think You Will Love..
Americana Four-Door Buffet
Chatelet Buffet
Alfresco Costa Display Cabinet
Americana Server
Farmhouse Server
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Chatelet Bunching Curio
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Athens Buffet
Newport Server
Summerville Server
Leesburg Display Cabinet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Display Cabinet
"*" indicates required fields