Vineyard Row Entertainment Credenza
78″ (198.1 cm) Home Entertainment Vineyard Row Entertainment Credenza highlighted with Pecky Hickory Veneers and Metal, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Capture the essence of the Napa Valley feeling with the Vineyard Row Entertainment Credenza. Combining Pecky Hickory Veneers with visible knots and rustic hammered metal accents, it is finished in the light-and-airy Sonoma hue. The credenza features 4 doors with soft-close hinges and magnetic catches, two adjustable wood shelves behind each pair of doors and a ventilated back panel and wire management behind each pair of doors. Accommodates up to a 75-inch TV.
Product Details
| Four doors with soft close hinges and magnetic catchesTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsVentilated back panel and wire management behind each pair of doorsRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37W x 15.125D x 7.5H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 37W x 15.125D x 8.5H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 269.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Clearance | 3 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 37W x 17D x 26.5H |
| Left and Right Cabinet Opening | 37W x 17D x 26.5H |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 37W x 15.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 247 |
| Image Role Data | {“6952_55478_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_80310_80_55478_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_55478_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_55478_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
| Weight | 247 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Accent Chair
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Barrel Base
Vineyard Row King Upholstered Bed
Bedroom Vineyard Row 5/0-6/6 Rails
Vineyard Row Two-Door Nightstand
Vineyard Row Counter Chair
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Vineyard Row California King Upholstered Bed
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Vineyard Row Friendship Table
Vineyard Row Queen Panel Bed
Living Room Vineyard Row Console Table Barrel Base
Items We Think You Will Love..
Americana Entertainment Credenza
Urban Elevation Low Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Entertainment Console
Millwork Brown Entertainment Base
Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
68in Entertainment Console
Athens Large Entertainment Base
Entertainment Console 72in
Plymouth Gray Entertainment Base
City View 82 Inch TV Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Entertainment Credenza
"*" indicates required fields