Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
34″ (86.4 cm) Bedroom Vineyard Row Three-Drawer Nightstand enriched by Pecky Hickory and White Oak Veneers, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Embracing the rustic charm and organic aesthetic of the Napa Valley, the Vineyard Row Two-Drawer Nightstand is crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers and finished in the light and airy Sonoma, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Accented by rustic hammered bar pulls, there are 3 self-closing drawers, and the top drawer has a removable black felt liner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 28W x 11.5D x 4.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 28W x 11.5D x 5.5H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 38.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 29.5 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 119 |
| Image Role Data | {“6952_90266_80_116_80_416_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90116_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_90116_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6952_90116_80_ |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Square Mirror
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Top
Vineyard Row Small Console
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row King Upholstered Bed
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Barrel Base
Vineyard Row Two-Door Nightstand
Vineyard Row Friendship Table
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Vineyard Row King Panel Bed
Vineyard Row Counter Chair
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Curata One-Drawer Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Normandy Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Waterfall Black Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Sanctuary Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Chatelet Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields