Vineyard Row Two Drawer Nightstand
26″ (66 cm) Bedroom Vineyard Row Two Drawer Nightstand, crafted with attention to detail and elevated through Pecky Hickory and White Oak Veneers.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Embracing the rustic charm and organic aesthetic of Sonoma and the Napa Valley, the Vineyard Row Two-Drawer Nightstand is crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers finished in the light and airy Sonoma. With tapered legs, the nightstand has two self-closing drawers and a wire cord clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two self-closing drawersTop drawer has removable black felt linerWire cord clip on backTapered legsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware: Rustic, hammered bar pulls.Distressed Finished: R | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 30.25 |
| Clearance | 11.125 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.625 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 23.5 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 19.875W x 12.25D x 5.625H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99 |
| Image Role Data | {“6952_90016_80_90866_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90266_80_90016_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_90866_80_90010_80_90016_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_90016_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 26 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Vineyard Row California King Panel Bed
Vineyard Row Wardrobe
Bedroom Vineyard Row 6/0-6/6 Panel Headboard
Vineyard Row Two-Door Nightstand
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Bedroom Vineyard Row 5/0-6/6 Rails
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Top
Bedroom Vineyard Row 6/0-6/6 Panel Footboard
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Bedroom Vineyard Row 6/0-6/6 Footboard
Vineyard Row Accent Chair
Items We Think You Will Love..
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Leesburg Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Bellevue Open Nightstand
Sanctuary Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Tynecastle Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
"*" indicates required fields