Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
50″ (127 cm) Bedroom Vineyard Row Four-Drawer Door Chest incorporating Pecky Hickory and White Oak Veneers with Cedar to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the organic beauty of California wine country, the Vineyard Row Four-Drawer Door chest is crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers with a simple but elegant design. Finished in the light and airy Sonoma, it has rustic hammered bar pulls and four self-closing drawers and one door with soft-close hinges and a magnetic catch. Behind the door is one self-closing drawer with a lock and two adjustable wood shelves.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four self-closing drawersTop drawer with removable black felt linerBottom drawer is cedar linedOne door has soft close hinges and magnetic catchOne self-closing drawer with lock behind doorTwo adjustable wood shelves behind doorFinish: Sonoma: a light and | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 20.125W x 13.5D x 6.75H |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 18.125W x 13.5D x 5.75H |
| 1st Row Shelf Opening | 23.25W x 13.5D x 11.75H |
| 2nd Row Left Drawer Dimensions | 20.125W x 13.5D x 8.75H |
| 2nd Row Shelf Opening | 23.25W x 13.5D x 11.25H |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 23.25W x 17D x 11H |
| Carton Height | 60.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 236.00 |
| Carton Width | 54.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 45 |
| Distressing | Yes |
| Height | 54.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers with Cedar |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 214 |
| Image Role Data | {“6952_90010_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90010_80_room2”:[“Room Image 2″],”6952_90866_80_90010_80_90016_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_90010_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”] |
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 50 × 54.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Bedroom Vineyard Row 5/0 Panel Headboard
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Vineyard Row Round Pedestal End Table
Vineyard Row California King Panel Bed
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Vineyard Row Buffet
Vineyard Row Two-Door Nightstand
Living Room Vineyard Row Console Table Barrel Base
Bedroom Vineyard Row 5/0 Upholstered Headboard
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Base
Items We Think You Will Love..
Archivist Bureau
Americana Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Americana Dresser
Bellevue Dresser
Tynecastle Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Chatelet Dresser
Boheme Adante Dresser
Waterfall Black Dresser
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
"*" indicates required fields