Vineyard Row Square Mirror
44″ (111.8 cm) Bedroom Vineyard Row Square Mirror highlighted with Wood, Mirror and Metal, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the organic beauty of California wine country, the Vineyard Row 44-inch Square Mirror combines wood in the light and airy Sonoma finish with rustic hammered metal accents in the 4 corners and beveled mirror glass. The Sonoma finish is reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.
Product Details
| Back Panel Material | MDF |
|---|---|
| Carton Height | 6.25 |
| Carton Length | 48.75 |
| Carton Weight | 95.00 |
| Carton Width | 48.75 |
| Depth | 2.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 44.00 |
| Material Description | Wood, Mirror and Metal |
| Mirror Glass Diagonal | 52.75 |
| Mirror Glass Dimensions | 37.625W x 38.125H |
| Style | Casual |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“6952_90002_80_90006_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90006_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 44 × 44 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Vineyard Row Round End Table
Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Wardrobe
Bedroom Vineyard Row 5/0 Upholstered Headboard
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Bedroom Vineyard Row 5/0 Panel Footboard
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Base
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Vineyard Row Two-Door Nightstand
Vineyard Row Entertainment Credenza
Items We Think You Will Love..
Castella Mirror
Leesburg Landscape Mirror
River Place Mirror
Americana Oval Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
Magnolia Manor Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Serenity Amelia Oval Mirror
Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
Big Valley Mirror
Chapman Mirror
Tynecastle Landscape Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Square Mirror
"*" indicates required fields