Vineyard Row Round Cocktail Table
46 1/2″ (118.1 cm) A refined piece inspired by Pecky Hickory Veneers and Metal, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by California wine country and influenced by the quaint bungalows and craftsman architecture of the region, the 46-inch round Vineyard Row Cocktail Table is crafted of Pecky Hickory Veneers with rustic hammered metal bracket accents. The top has an exquisite patterned veneer, and the table is finished in Sonoma, a light and airy tone reminiscent of the crisp white wines of Sonoma region.
Product Details
| One fixed shelfRound shapeThree legsRustic, hammered metal bracketsPatterned veneer on topFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Rustic, hammered metal accents.Distressed Finished: Bleaching, chis | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 12.25 |
| Carton Length | 48.75 |
| Carton Weight | 143.00 |
| Carton Width | 51.25 |
| Clearance | 3.5 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 44.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 38 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 44W x 44D x 11.25H |
| Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 46.50 |
| Wood Distressing Type | Bleaching, chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 121 |
| Image Role Data | {“6952_80211_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_80115_80_80211_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_85001_80_80211_80_80116_86_6952_80216_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_80211_80_silo”:[“Silo Image 1 |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 46.5 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Vineyard Row Square Mirror
Bedroom Vineyard Row 6/0 Rails
Bedroom Vineyard Row 5/0-6/6 Rails
Vineyard Row Wardrobe
Vineyard Row Counter Chair
Bedroom Vineyard Row 6/0 Rails
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Vineyard Row Demilune Nightstand
Vineyard Row Buffet
Bedroom Vineyard Row 6/0-6/6 Panel Headboard
Items We Think You Will Love..
Lake House Cocktail Table
Normandy Square Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Carpenter Brown Square Coffee Table
Palette Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Sylvie Square Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Round Cocktail Table
"*" indicates required fields