Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
58″ (147.3 cm) Living Room Vineyard Row Rectangle Cocktail Table highlighted with Pecky Hickory Veneers with Honey Gray Travertine, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Earthy meets beachy in the Vineyard Row Pedestal End Table, combining wood on the pedestal base and frame with a honed marble inset top. The wood is finished in the light and airy Sonoma, while the stone top combines gray, beige, cream and brown tones for an organic West Coast feel. Measures 58 inches wide by 30 inches deep.
Product Details
| Carton Height | 11.25 |
|---|---|
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 63.75 |
| Depth | 30.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 41 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Honey Gray Travertine |
| Style | Casual |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Clearance | 16.75 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 58.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6952_80310_80_55478_80_room”:[“Room Image 1″,”Room Image 3″],”6952_50000_80_55478_80_80115_80_80310_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_80310_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952 |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 58 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Buffet
Bedroom Vineyard Row 6/0-6/6 Footboard
Bedroom Vineyard Row 5/0-6/6 Rails
Vineyard Row Round Cocktail Table
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Barrel Base
Vineyard Row California King Panel Bed
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Top
Bedroom Vineyard Row 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Vineyard Row Entertainment Credenza
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Top
Bedroom Vineyard Row 6/0 Rails
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round Coffee Table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Affinity Round Cocktail Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
"*" indicates required fields