Vineyard Row Round Pedestal End Table
24″ (61 cm) Living Room Vineyard Row Round Pedestal End Table enriched by Wood and Honed Gray Travertine, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Earthy meets beachy in the 24-inch round Vineyard Row Pedestal End table, combining wood on the pedestal base and frame with a honed marble inset top. The wood is finished in the light and airy Sonoma, while the stone top combines gray, beige, cream and brown tones for an organic West Coast feel.
Product Details
| Honed gray marble inset on topRound shapePedestal baseFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Travertine stone top features gray, beige, cream and brown coloration.Distressed Finished: Rasping, san | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 28.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Honed Gray Travertine |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6952_85001_80_80211_80_80116_86_6952_80216_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_80216_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_80216_80_straight_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Straight |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row King Panel Bed
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Vineyard Row Round Cocktail Table
Bedroom Vineyard Row 5/0 Footboard
Vineyard Row Demilune Nightstand
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Living Room Vineyard Row Console Table Barrel Base
Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
Vineyard Row Buffet
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Top
Bedroom Vineyard Row 6/0 Rails
Items We Think You Will Love..
Brookhaven End Table
Ludwig Brown End Table
Sylvie Short Bunching Table
Brookhaven Round Lamp Table
Lake House Square Lamp Table
Carpenter Brown Lamp Table
Melody White Round End Table
Lake House End Table
Lake House Tiered Table
Plymouth Gray End Table
Millwork Brown End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Round Pedestal End Table
"*" indicates required fields