Vineyard Row Wine Barrel End Table
22″ (55.9 cm) Living Room Vineyard Row Wine Barrel End Table enriched by Pecky Hickory Veneers with Resin, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Capture the essence of the Napa Valley lifestyle with the Vineyard Row Wine Barrell End Table. The 22-inch-round table is inspired by a rustic wine barrel and has two doors with soft-close hinges, magnetic catches and one adjustable wood shelf behind doors, along with rustic, hammered accents. Crafted of Pecky Hickory Veneers, it is finished in Sonoma, a light-and-airy color reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.
Product Details
| Two doors with soft close hinges and magnetic catchesOne adjustable wood shelf behind doorsRound shapeWine barrel designRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 13.75W x 12.75D x 9.5H |
| Base Panel Opening | 13.75W x 20D x 10H |
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 26.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Bleaching, chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_80115_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_50000_80_55478_80_80115_80_80310_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_80115_80_80211_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_80115_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Bedroom Vineyard Row 6/0-6/6 Panel Footboard
Vineyard Row Square Mirror
Vineyard Row Console Table
Bedroom Vineyard Row 5/0 Panel Headboard
Vineyard Row King Panel Bed
Vineyard Row Round End Table
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Top
Bedroom Vineyard Row 5/0 Footboard
Bedroom Vineyard Row 6/0 Rails
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Vineyard Row Demilune Nightstand
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray End Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Lake House Tiered Table
City View Round End Table
Verona End Table
Waterfall Brown Round End Table
Millwork Brown End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Lake House Square Lamp Table
Melody White Round End Table
Ludwig Brown End Table
Eclipse Brown Round End table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Wine Barrel End Table
"*" indicates required fields