Vineyard Row Small Console
68″ (172.7 cm) Living Room Vineyard Row Small Console incorporating Pecky Hickory Veneers design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the casual wine country lifestyle and craftsman-style architecture, the Vineyard Row Small Console has six open storage areas for a light and airy feel. The versatile piece works beautifully as a sofa table, hall table or even as a room divider. Crafted of Pecky Hickory Veneers, it is finished in Sonoma, reminiscent of the crisp wines of the Sonoma region.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 19.25 |
| Carton Weight | 161.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers |
| Number of Shelves | 6 |
| Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 139 |
| Image Role Data | {“6952_85001_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6952_85001_80_80211_80_80116_86_6952_80216_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_85001_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_85001_80_silo1 |
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 68 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Rectangle Dining Table with Two 20-inch Leaves
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Vineyard Row Queen Panel Bed
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Bedroom Vineyard Row 5/0 Footboard
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Vineyard Row Demilune Nightstand
Bedroom Vineyard Row 6/0-6/6 Footboard
Bedroom Vineyard Row 6/0 Rails
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Vineyard Row Display Cabinet
Vineyard Row Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Leesburg Demilune Hall Console
Affinity Glass Top Accent Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Console Table
Tivoli Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console Base
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
River Place Console Bar Table
Ciao Bella Narrow Console
Melange Console Table
Skinny Console Table
Skinny Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Small Console
"*" indicates required fields