Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
70″ (177.8 cm) Bedroom Vineyard Row Seven-Drawer Dresser highlighted with Pecky Hickory and White Oak Veneers, Felt Panel, Jewelry Tray with Cedar, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by California wine country and influenced by the quaint bungalows and craftsman architecture of the region, the Vineyard Row Dresser has 7 self-closing drawers. Crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers with two cedar-lined bottom drawers, it is finished in the light-and-airy Sonoma finish, accented by rustic hammered bar pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven self-closing drawersThree top drawers have removable black felt linersTop center drawer has removable black felt lined jewelry trayTwo bottom drawers are cedar linedFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the S | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 19.5W x 13.5D x 7H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 19.5W x 13.5D x 7H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 30.375W x 13.5D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 48.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 331.00 |
| Carton Width | 74.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 65 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers, Felt Panel, Jewelry Tray with Cedar |
| Number of Drawers | 7 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 309 |
| Image Role Data | {“6952_90002_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6952_90002_80_90006_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90002_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_90002_80_straight_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 309 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 70 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Friendship Table
Vineyard Row Small Console
Bedroom Vineyard Row 5/0 Panel Headboard
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Top
Vineyard Row King Panel Bed
Bedroom Vineyard Row 6/0 Rails
Vineyard Row Entertainment Credenza
Bedroom Vineyard Row 5/0 Panel Footboard
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Console Table
Bedroom Vineyard Row 5/0 Upholstered Headboard
Items We Think You Will Love..
Bellevue Dresser
Boheme Adante Dresser
Normandy Dresser
Archivist Bureau
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Americana Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Ciao Bella Wardrobe
Sanctuary Dresser
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Leesburg Bureau
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
"*" indicates required fields