Vineyard Row Demilune Nightstand
38 1/4″ (97.2 cm) Bedroom Vineyard Row Demilune Nightstand incorporating Pecky Hickory Veneers with Resin to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Designed in a half-circle shape inspired by a wine barrel, the Vineyard Row Demilune Nightstand is crafted of Pecky Hickory Veneers finished in the light and airy Sonoma and accented by rustic hammered metal and interlocking pulls. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches. Two adjustable wood shelves.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors have soft close hinges and magnetic door catchesTwo adjustable wood shelvesHalf circle shapeWine barrel designRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 29.125W x 9D x 10.125H |
| 2nd Row Shelf Opening | 29.125W x 9D x 6.25H |
| Base Panel Opening | 27.375 x 15.625D x 10.125H |
| Carton Height | 47.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 176.00 |
| Carton Width | 42.25 |
| Depth | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Resin |
| Number of Shelves | 2 |
| Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 38.25 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“6952_90115_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90115_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_90115_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6952_90115_80_top”:[“Top |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 38.25 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Vineyard Row Rectangle Dining Table with Two 20-inch Leaves
Bedroom Vineyard Row 6/0 Rails
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Barrel Base
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Vineyard Row Queen Panel Bed
Bedroom Vineyard Row 5/0 Panel Footboard
Vineyard Row Counter Chair
Vineyard Row Round Cocktail Table
Bedroom Vineyard Row 5/0-6/6 Rails
Bedroom Vineyard Row 6/0 Rails
Items We Think You Will Love..
Chatelet Nightstand
Bellevue Nightstand
Chatelet Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Tynecastle Nightstand
Normandy Nightstand
Leesburg Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Affinity Leg Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Demilune Nightstand
"*" indicates required fields