Vineyard Row Wardrobe
50″ (127 cm) Bedroom Vineyard Row Wardrobe incorporating Pecky Hickory and White Oak Veneers with Mirror Glass to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by California wine country and influenced by the craftsman architecture of the region, the stunning Vineyard Row Wardrobe is a striking and functional focal-point piece. Crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers with window-pane-designed door fronts, it is finished in the light and airy Sonoma, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. The two doors have mirror glass on the backs. One removable clothing rod, two adjustable wood shelves, three self-closing drawers and a top drawer with a removable black felt-lined jewelry tray and one partition are behind the doors. The center drawer has removable black felt liner. Rustic hammered metal accents and bar and ring pulls add to the craftsman appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Door fronts feature window pane designTwo doors have mirror glass on back of doorsOne removable clothing rodTwo adjustable wood shelvesThree self-closing drawersTop drawer has removable black felt lined jewelry tray and one partitionCenter drawer has remo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 39.625W x 13.5D x 5.5H |
| 1st Row Shelf Opening | 47.75W x 18.875 x 17H |
| 2nd Row Shelf Opening | 47.75W x 18.875 x 14.125H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 39.625W x 13.5D x 5.625H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 90.50 |
| Carton Length | 26.75 |
| Carton Weight | 430.00 |
| Carton Width | 54.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 18 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 44.875 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 84.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers with Mirror Glass |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Weight Capacity | 65 lbs |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 50.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 408 |
| Image Role Data | {“6952_90213_80_90119_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90266_80_90516_80_90119_80_90213_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_90266_80_90516_80_90213_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_90213_80_silo”:[ |
| Weight | 408 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 50 × 84 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Complete The Look
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Bedroom Vineyard Row 5/0-6/6 Rails
Vineyard Row Demilune Nightstand
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Vineyard Row Console
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Vineyard Row Round Pedestal End Table
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Vineyard Row Square Mirror
Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
Bedroom Vineyard Row 5/0 Panel Headboard
Items We Think You Will Love..
Boheme Adante Dresser
Affinity Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Leesburg Bureau
Boheme Bilzen Wardrobe
Verona Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Archivist Bureau
Chatelet Dresser
Sanctuary Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Vineyard Row Wardrobe
"*" indicates required fields