Devon Leather Recliner
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Nailhead trim outlines the front of the arms adding flair to its traditional design. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Non-Power, Tufting, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Devon Leather Rocking Recliner
Devon Fabric Power Reclining Sofa
Devon Fabric Reclining Loveseat with Console
Devon Fabric Reclining Sofa
Devon Fabric Power Reclining Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Devon Fabric Power Reclining Loveseat
Devon Fabric Reclining Sectional
Devon Fabric Power Recliner
Devon Fabric Power Recliner with Power Headrest
Devon Fabric Reclining Loveseat
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!