Drayton Sofa
The Drayton collection is sure to turn some heads. This perfectly scaled traditionally styled sectional features a rolled arm, tight scroll back, and turned leg. Make it an expression of your style with your choice of over 400 fabrics. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 85″ (215.9 cm) 85INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 70″ (177.8 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 5.688” (front), 2.875” x 2.375” x 2.375” (rear), wood, screw-in |
| Pillows | 4 x 20″ fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Drayton Loveseat
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
David Pecan Leather Sofa
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!