Sundance Wardrobe
Wardrobe with rattan-inset doors, four self-closing drawers, one fixed and two adjustable shelves, and a removable clothing rod. Pecan veneers in a rich Cliffside dark finish add warm, casual style.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the rugged and picturesque Malibu landscape, the Sundance Wardrobe is crafted of Pecan Veneers and Rattan, with rattan inserts on the two doors. Behind the doors are four drawers with self-closing drawer guides, one fixed shelf and two adjustable shelves, along with a removable clothing rod. Adding to the casual earthy vibe is the Cliffside finish, a rich dynamic brown with light burnishing on the edges.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with rattan insertsFour self-closing drawer guidesOne fixed shelfTwo adjustable shelvesOne removable clothing rodFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishing on the edgesHardware: Antique bronze bar pull hardware with ro | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 90.00 |
| Carton Length | 26.25 |
| Carton Weight | 305.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 13.875W x 15.5D x 5.625H |
| Drawer Handle Finish | Antique Bronze, Jute Rope Trim |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 86.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Rattan, Self-closing Undermount Drawer Guides |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 260 |
| Image Role Data | {“6015_90013_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_90013_89_room_open”:[“Room Image 2″],”6015_90013_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90013_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – O |
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 40 × 86.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Complete The Look
Sundance Woven Back Side Chair
Sundance Entertainment Pier
Sundance Nine-Drawer Dresser
Sundance Bar Cabinet
Sundance Rectangle Dining Table with 1-18in Leaf
Sundance Etagere
Bedroom Sundance 5/0 Panel Headboard
Sundance Entertainment Console
Sundance Queen Panel Bed
Sundance Woven Back Arm Chair
Bedroom Sundance 5/0 Panel Footboard
Sundance Small Media Console
Items We Think You Will Love..
Americana Dresser
Normandy Dresser
Ciao Bella Wardrobe
Leesburg Bureau
Archivist Bureau
Sanctuary Dresser
Sanctuary Dresser
Waterfall Black Dresser
Chatelet Dresser
Boheme Bilzen Wardrobe
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sundance Wardrobe
"*" indicates required fields