Sundance Entertainment Console
Entertainment console with four diamond-reeded doors, soft-close hinges, and touch latches in Cliffside brown. Ventilated storage with adjustable shelves and a 3-plug outlet; supports up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the iconic Pacific Coast Highway, the Sundance Entertainment Console exudes character with four diamond-motif reeded front doors with soft-close hinges and touch latches. Crafted of Pecan Veneers with a Solid Wood edge top, the console has one adjustable vented wood shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and one 3-plug electrical outlet. The rich brown finish is Cliffside, featuring burnishing on the edges.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four diamond motif resin front doors with soft-close hinges and touch latchesOne adjustable vented wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panelOne three-plug electrical outletFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6015-55480-80 |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 248.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 215 |
| Image Role Data | {“6015_55480_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_55480_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_55480_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6015_55480_89_top”:[“Top |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Complete The Look
Sundance King Rattan Bed
Sundance Rectangle Dining Table with 1-18in Leaf
Bedroom Sundance California King Panel Bed
Bedroom Sundance 6/0-6/6 Panel Footboard
Sundance Woven Back Side Chair
Bedroom Sundance 5/0-6/6 Rail
Sundance Carved Back Side Chair
Sundance Wardrobe
Sundance King Panel Bed
Sundance Nine-Drawer Dresser
Sundance Entertainment Pier
Sundance Queen Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Urban Elevation Low Entertainment Console
City View 82 Inch TV Console
Lake House TV Console
Four-Door Entertainment Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Leesburg Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Waterfall Large Entertainment Base
Entertainment Console 72in
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Solstice 78in Entertainment Console
Waterfall Entertainment Base
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sundance Entertainment Console
"*" indicates required fields