Surfrider Entertainment Console
Entertainment console with four diamond-reeded doors, soft-close hinges, and touch latches in light Driftwood. Ventilated storage with adjustable shelves and a 3-plug outlet; supports up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by laid-back California coast, the Surfrider Entertainment Console exudes character with four diamond-motif reeded front doors with soft-close hinges and touch latches. Crafted of Pecan Veneers with a Solid Wood edge top, the console has one adjustable vented wood shelf behind each pair of doors, a ventilated back panel and one 3-plug electrical outlet. The light natural finish is Driftwood, featuring distressing including sandblasting and bleaching.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four diamond motif resin front doors with soft-close hinges and touch latchesOne adjustable vented wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panelOne three-plug electrical outletFinish: Driftwood: a light, natural finishDistressed Finished: Sand | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6015-55480-89 |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 248.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 215 |
| Image Role Data | {“6015_55480_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_55480_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6015_55480_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Complete The Look
Bedroom Surfrider 5/0 Panel Headboard
Bedroom Surfrider 6/0-6/6 Panel Headboard
Surfrider 48in Rattan Round Dining Table
Bedroom Surfrider 6/0-6/6 Rattan Headboard
Surfrider Display Cabinet
Surfrider 60in Rattan Round Dining Table
Surfrider Queen Panel Bed
Surfrider Etagere
Surfrider Woven Back Side Chair
Surfrider King Panel Bed
Bedroom Surfrider 6/0-6/6 Rattan Footboard
Surfrider Drum Table
Items We Think You Will Love..
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Millwork Brown Entertainment Base
Waterfall Large Entertainment Base
Waterfall Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
69in Entertainment Console
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Solstice 78in Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Big Bang 78in Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Surfrider Entertainment Console
"*" indicates required fields