Surfrider Writing Desk
Writing desk in light driftwood pecan veneer with rope and cane accents and a stone veneer top. Provides four fixed shelves, two on each end, for storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A marvel of craftsmanship and an artistic blend of natural materials, the Surfrider Writing Desk is crafted of Pecan Veneers in the light natural Driftwood with accents in rope and cane and a stone veneer top. There are 2 fixed shelves on each end.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6015-10458-89 |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 64.75 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Pecan Veneers, Rope, Cane, Stone Veneer |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“6015_10458_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6015_10458_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_10458_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_10458_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Complete The Look
Surfrider Bachelors Chest
Surfrider One-Drawer Nightstand
Bedroom Surfrider 5/0-6/6 Rails
Surfrider Barrel Back Chair
Surfrider Carved Back Side Chair
Surfrider Entertainment Pier
Surfrider 60in Rattan Round Dining Table
Surfrider 48in Rattan Round Dining Table
Surfrider Buffet
Surfrider Carved Back Arm Chair
Surfrider King Panel Bed
Sundance Barrel Back Swivel Counter Stool
Items We Think You Will Love..
Blossoming Hope Writing Desk
Telluride Computer Credenza
Writing Desk
Tynecastle Writing Desk
Home Office Brookhaven Right Pedestal Return
Archivist Writing Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Corsica Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Corsica Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Surfrider Writing Desk
"*" indicates required fields