Round Accent Martini Table
Round accent martini table in metal and cast iron with an antique gold finish and textured details; its compact footprint suits tight spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Crafted of metal and cast iron with an antique gold metal frame and textured accents around the top edge and ring stretcher, this round martini table has a European flair and adds beauty to even tight spaces with its compact footprint.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 8.25 |
| Carton Length | 19.75 |
| Carton Weight | 36.38 |
| Carton Width | 27.75 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Metal Tube with Cast Iron |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 28.66 |
| Image Role Data | {“6080_50001_MTL_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”6080_50001_80113_MTL_room”:[“Room Image 1″],”6080_50001_MTL_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6080_50001_MTL_top”:[ |
| Weight | 28.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | 6080-50 & Commerce and Market |
Complete The Look
Commerce & Market Accent Table
St. Armand Round End Table
Commerce & Market Arness Tandem Bench
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Sanctuary Round Mirrored Accent Table – Visage
Amani Three-Drawer Accent Chest
Parkland Falls Storage Trunk
Sylvie Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Moment of Hope Chest
Amani Accent Table
Nesting Tables
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Verona Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Round Accent Martini Table
"*" indicates required fields