Laureng Martini Table
Martini accent table with a hammered iron frame in a gold finish and a tempered glass top. Petite footprint keeps drinks and décor close at hand.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Lighter than air with a dash of bling, the delicately-scaled Larueng Martini Table combines a hammered iron frame in a gold finish with a tempered glass top.
Product Details
| Carton Height | 32.00 |
|---|---|
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 31.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hammered Iron with Tempered Glass |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 16.00 |
| Weight | 31 |
| Image Role Data | {“5846_80110_113_117_15_room”:[“Room Image 1″],”5846_80117_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5846_80117_15_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5846-80 & Melange |
Complete The Look
Laureng End Table
Laureng Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Parkland Falls Storage Trunk
Moment of Hope Chest
Curata Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sylvie Accent Table
Oval Accent Table
Nesting Tables
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Waterfall Brown Accent Table
Hamilton Accent Table
Triumph Accent Chest
Melody White Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Laureng Martini Table
"*" indicates required fields