Big Sky Turned Leg End Table
End table in Charred Timber with turned legs, crafted of Pecky Hickory veneers and a solid-wood edged top. One drawer adds storage, finished with a dark brushed bronze bar pull.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The vintage design of the Big Sky Turned Leg End Table evokes a simpler time and place in the natural beauty of the American countryside. Crafted of Pecky Hickory Veneers with a solid-wood edged top, it’s finished in Charred Timber, inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest, and accented by a dark brushed bronze metal bar pull.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeOne self-closing drawerBlack drawer interiorFinish: Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest.Hardware: Dark brushed bronze metal bar pullDistressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 15.25 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 72.60 |
| Carton Width | 33.00 |
| Clearance | 19.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 19 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 14.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 9W x 11.25D x 1.5H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 1 |
| Sales Panel | HF-6700CHARREDTIM-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 50.6 |
| Image Role Data | {“6700_55490_80_310_313_98_50003_97_90008_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_80313_98_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_80313_98_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”], |
| Weight | 50.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Eight Drawer Dresser
Bedroom Big Sky 6/0 Rails and Canopy
Big Sky King Poster Bed withcanopy
Big Sky Lateral File Cabinet
Big Sky Five Drawer Chest
Big Sky Display Cabinet
Big Sky Side Chair
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Poster Headboard
Big Sky Media Console
Casual Dining Big Sky Round Dining Table Top
Big Sky King Panel Bed
Big Sky Three Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round End Table
Sylvie Tall Bunching Table
Waterfall Black Round End Table
Plymouth Gray End Table
Sylvie Short Bunching Table
Carpenter Brown Lamp Table
Eclipse Brown Round End table
Lake House Square Lamp Table
Waterfall Brown Round End Table
Greystone Mill End Table
Eclipse Brown Round End table
Lake House End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Turned Leg End Table
"*" indicates required fields