Surfrider Drum Table
Compact drum table with a rope base and stone veneer top. 14 in. W x 14 in. D footprint suits small spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A delightful medley of natural materials celebrating the lifestyle of a casual beach town, the Surfrider drum table has a rope base and stone veneer top. The small convenient footprint of 14 W x 14 D makes this a versatile piece.
Product Details
| Carton Height | 30.25 |
|---|---|
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 45.00 |
| Carton Width | 18.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Resin, Rope and Stone Veneer |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 30 lbs |
| Width | 14.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 34.5 |
| Image Role Data | {“6015_55443_465_50006_003_80111_52002_80_room”:[“Room Image 1″],”RC216_PB_086_6015_50003_00_6418_room”:[“Room Image 2″],”6015_50003_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_50003_ |
| Weight | 34.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 14 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Complete The Look
Bedroom Surfrider 5/0-6/6 Rail
Surfrider Bachelors Chest
Surfrider Carved Back Side Chair
Bedroom Surfrider 5/0 Panel Headboard
Surfrider King Panel Bed
Bedroom Surfrider 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Surfrider 5/0 Rattan Headboard
Surfrider Barrel Back Swivel Counter Stool
Surfrider Rectangle Dining Table with 1-18in Leaf
Surfrider One-Drawer Nightstand
Surfrider 48in Rattan Round Dining Table
Surfrider Floor Mirror
Items We Think You Will Love..
French Two Drawer Chest
Melange Four-Door Credenza
Memento Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Alfresco Costiere Chest
Curata Accent Table
Chest
Waterfall Black Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Sylvie Accent Table
Nesting Tables
Unity Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Surfrider Drum Table
"*" indicates required fields