72” Hall Console
72″ (182.9 cm) Melange, 963-85 Living Room 72” Hall Console incorporating Cherry and Chestnut Burl Veneers with Resin to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a striking classic design, the 72-inch console creates inviting warmth for any space, crafted of Cherry and Chestnut Burl Veneers in a dark wood finish. Offering 4 drawers, the console is only 12 inches deep, packing a punch of style in a compact footprint.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 15.00 |
| Carton Weight | 121.25 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Drawer Dimensions | 14.125W x 7D x 4.375H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 4.75D x 4.375H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry and Chestnut Burl Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 130 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 97 |
| Image Role Data | {“963_85_122_inset2”:[“Room Image 1″],”963_85_122”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”963_85_122_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 963-85 & Melange |
Complete The Look
Melange Brynlee Side Chair
Melange Nolita Four Door Entertainment Console
Melange Graffitio Credenza
Melange Corrina Martini Table
Melange Silverfrost Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Skinny Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Arrowcreek Console Bar Table
Ciao Bella Narrow Console
Alfresco Lapilli Console Table
Affinity Glass Top Accent Console
Sanctuary Four-Drawer Console
Bluewind Flip-Top Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Console Table
Brookhaven Console Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
72” Hall Console
"*" indicates required fields