Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe
60″ (152.4 cm) Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe highlighted with Pecky Hickory Veneer, Resin and Mirror, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Raised diamond motifs on the case front of the Mt. Maria Wardrobe, accented by vintage-like latch hardware and hinges on the doors, exude the grandeur of the Hill Country region of Texas. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Pecky Hickory Veneer, the Mt. Maria is finished in Barnwood, a multi-tone brown emulating reclaimed wood. Two doors, with a mirror inside both doors. Six drawers and two adjustable shelves and a removable clothing rod
Product Details
| Two doorsMirror inside both doorsSix drawers with cutout for pullTwo adjustable shelvesClothing rodFinish: Barn Wood, a multi-tone brown finish with heavy distressing emulating salvaged wood finish.Hardware: Gunmetal finished hardware.Distressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Finish | Barn Wood, a multi-tone brown finish with heavy distressing emulating salvaged wood finish. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 6 |
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Number Of Shelves | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
| Weight | 405.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 60 × 82 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional |
| Collection | La Grange |
Complete The Look
La Grange Rabbs Prairie Martini Table
La Grange San Felipe Executive Desk
La Grange Prause Gate Leg Round Table
Living Room La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange St James Metal and Stone Console
La Grange Burnham Console
Casual Dining La Grange Le Vieux Pedestal Dining Table Base
La Grange Le Vieux 86in Double Pedestal Table with 2-18in Leaves
La Grange Von Rosenberg Bed Bench
Casual Dining La Grange Le Vieux 86in Table Top w/2-18in Leaves
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
Items We Think You Will Love..
Archivist Bureau
Leesburg Dresser
Chatelet Dresser
Boheme Bilzen Wardrobe
Leesburg Bureau
Archivist Nine-Drawer Dresser
Boheme Adante Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Tynecastle Dresser
Sanctuary Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe
"*" indicates required fields