La Grange St James Metal and Stone Console
91″ (231.1 cm) Living Room La Grange St James Metal and Stone Console enriched by Metal and Stone design elements, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The epitome of organic elegance, the St. James Console combines a polished stone top with an oxidized iron base in a light-and-airy console to create a stylish focal point. Only 15 inches deep, this console can add drama to even tight spaces.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 140.80 |
| Carton Width | 94.00 |
| Depth | 14.50 |
| Distressing | No |
| Height | 32.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Metal and Stone |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 91.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 95.7 |
| Image Role Data | {“6960_85001_00_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_85001_00_room”:[“Room Image 1″],”6960_85001_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6960_85001_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 95.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 91 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Complete The Look
La Grange Von Rosenberg Bed Bench
La Grange Rabbs Prairie Martini Table
Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe
Casual Dining La Grange Le Vieux Pedestal Dining Table Base
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Ross Prairie Five Drawer Chest
Living Room La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Prause Gate Leg Round Table
La Grange Burnham Console
Casual Dining La Grange Le Vieux 86in Table Top w/2-18in Leaves
La Grange Le Vieux 86in Double Pedestal Table with 2-18in Leaves
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Console Table
Tivoli Console Table
Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Beaumont Console
Ciao Bella Narrow Console
Leesburg Demilune Hall Console
Ciao Bella Flip-Top Console
Melange Console Table
Affinity Glass Top Accent Console
Bexar Leg Huntboard
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
La Grange St James Metal and Stone Console
"*" indicates required fields