La Grange Prause Gate Leg Round Table
24″ (61 cm) Living Room La Grange Prause Gate Leg Round Table incorporating Pecky Hickory Veneer and Solid-Wood Edge Top to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With chic curvy legs and a chunky base, the Prause Gate Leg Table is reminiscent of European antiques brought to this country by immigrants during the time of America’s westward expansion. This character-filled piece is also practical. Put the drop leaves down for a snug fit next to the sofa, but raise them up to use this piece for an extra table top or serving surface. Finished in the dreamy Blue Bonnet, a soft blue accent finish with a rubbed patina and distressing.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.00 |
| Carton Length | 15.25 |
| Carton Weight | 36.30 |
| Carton Width | 28.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneer and Solid-Wood Edge Top |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, stoning, graver, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 19.8 |
| Image Role Data | {“6960_50006_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_50006_45_room”:[“Room Image 1″],”6960_50006_45_room2”:[“Room Image 2″],”6960_55482_80_80110_89_50006_45_room”:[“Room Image 3”],”6960_50006_45_ |
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Complete The Look
La Grange Le Vieux 86in Double Pedestal Table with 2-18in Leaves
Casual Dining La Grange Le Vieux Pedestal Dining Table Base
La Grange San Felipe Executive Desk
La Grange Burnham Console
La Grange Ross Prairie Five Drawer Chest
Living Room La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
Casual Dining La Grange Le Vieux 86in Table Top w/2-18in Leaves
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe
La Grange St James Metal and Stone Console
La Grange Von Rosenberg Bed Bench
Items We Think You Will Love..
Bubble Glass Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Unity Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Waterfall Brown Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Curata Accent Table
Amani Accent Table
Memento Accent Table
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Red Bombe Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
La Grange Prause Gate Leg Round Table
"*" indicates required fields